Schedule B as of 12/6/19

Division B Schedule   Coaches/ES meeting Lapham 160 8:15 am

COMPETITIVE EVENT

Location

Notes

9:00-9:45

10:00-10:45

11:00-11:45

12:00-12:45

1:00-1:45

Anatomy & Physiology

Lap N 110

5

1

2

3

4

Density Lab

Chem 297

1

2

3

4

5

Crime Busters

Chem 395

3

4

5

1

2

Disease Detectives

Physics 137

Walk in

Walk in

Walk in

 

 

Dynamic Planet

KEN 1130

4

5

1

2

3

Machines

KEN 1160

Impound

4

5

1

2

3

Experimental Design

Physics 149

1

2

3

4

5

Horticulture Science

EMS 160

2

3

4

5

1

Ornithology

Lap 101

2

3

4

5

1

Meteorology

Lap 260

3

4

5

1

2

Circuit Lab

KEN 1140

5

1

2

3

4

Solar Power

Chem 385

2

3

4

5

1

Road Scholar

KEN 1150

5

1

2

3

4

Fossils

Lap 245

1

2

3

4

5

Reach for the Stars

Lap 103

Walk In

Walk In

Walk In

 

 

Water Quality

Chem 398

1

2

3

4

5

Write It, Do It

Chem 195/197

 

3

4

5

1

2

Code Busters

Physics 143

5

1

2

3

4

Game On

Physics 151

 

3

4

5

1

2

Heredity  

Lap 275

 

4

5

1

2

3

Food Science

Lap 284

 

2

3

4

5

1

Mousetrap Vehicle

B38 Hallway

Impound

Walk-In

Boomilever

KEN Atrium

Walk-In

Elastic Launch Glider

Englemann

Gym

Walk-In

Ping Pong Parachute

Engelmann Gym

 

Walk-In

Robo-Cross

KEN Atrium

 

Walk-In

Mission Possible

Lap 264

 

Walk In

Your school is placed in the group below.  If members of your team have a conflict with event times, you may walk-in to another time.  Please try to limit the number of walk-ins.  All teams from the same school must compete at the same time in the following events:  Write It, Do It and Experimental Design.  If you wish to try a group of students as an “exhibition” please consult with the Event Supervisor first to see if there are enough supplies. IMPOUND deadline is 8:55 am.  Consult the manual to see what events need to be impounded

Group 1

Group 2

Group 3

Group 4

Group 5

Badger Ridge

Argyle

Harford Central

Eagle A

  Johnson Creek

  Glacial Drumlin

Hamilton A

Harborside

Eagle B

JC McKenna

Platteville A

Hamilton B

Mt. Horeb

Shorewood

Lake Country A

Platteville B

 Hamilton C

Campbellsport A

Country Day A

 Lake Country B

 Platteville C

Hamilton D

Campbellsport B

Country Day B

 Nikolay A

Monroe

Fort Atkinson A

Marshall

Waunakee

 Nikolay B

 

Fort Atkinson B

 

 

 

Englemann 105 and Lapham 162:  Team Hang outs


Comments