Schedules Division C as of 11/4/19

Division C Schedule  Coaches/ES meeting Lapham 160 8:15 am

COMPETITIVE EVENT

Location

9:00-9:50

10:00-10:50

11:00-11:50

12:00-12:50

1:00-

1:50

Astronomy

Lap 160

 

Walk In

Walk In

Walk In

 

 

Disease Detectives

Lap 162

 

Walk In

Walk In

Walk In

 

 

Anatomy & Physiology

 Lap N112

1

2

3

4

 

Machines

Physics 152

 Impound

 

1

2

3

4

Chem Lab

Chem 284

4

 

1

2

3

Code Busters

Physics 147

 

3

4

 

1

2

Dynamic Planet

Lap S286

2

3

4

 

1

Designer Genes

Lap S192

1

2

3

4

 

Fossils

Lap 268

 

1

2

3

4

Horticulture Science

EMS 150

Impound

4

 

1

2

3

Solar Power

Chem 285

3

4

 

1

2

Forensics

Chem 298

2

3

4

 

1

Ornithology

Lap 262

1

2

3

4

 

Water Quality

Chem 286

5

1

2

3

4

Circuit Lab

Lap S178

4

 

1

2

3

Protein Modeling

EMS 190

Impound

3

4

 

1

2

Geo-Logic Mapping

EMS E145

2

3

4

 

1

Experimental Design

Physics 145

1

2

3

4

 

Mystery Design

Physics 144

Impound

 

1

2

3

4

Write It, Do It

EMS 169/170

4

 

1

2

3

Boomilever

Ken Atrium

Walk In

Gravity Vehicle

Ken Atrium

Impound

Walk In

Robo-Cross

Ken Atrium

 

Walk In

Ping Pong Parachute

Englemann Gym

 

Walk In

Detector Building

Lap 172

 

Walk In

Sounds of Music

Physics 127

 

Walk In

Wright Stuff

Englemann Gym

 

Walk In

 

Your school is placed in a group below.  If members of your team have a conflict with event times, you may walk-in to another time.  Please try to limit the number of walk-ins.  All teams from the same school must compete at the same time in the following events:  Write It, Do It and Experimental Design.  If you wish to try a group of students as an “exhibition” please consult with the Event Supervisor first to see if there are enough supplies.  IMPOUND deadline is 8:55 am

Group 1

Group 2

Group 3

Group 4

Brookfield Central

 Brookfield East

 Cambridge A

 Chilton

West Bend A

 Evansville

 Cambridge B

Kohler B

West Bend B

 Marquette A

 Kohler A

 Prairie School A

 Indian Trail

 Marquette B

Nathan Hale

 Prairie School B

Sheboygan North

 Marquette C

 Slinger

Pewaukee

Harborside

 Marquette D

 Shorewood

Beloit Turner

Englemann 105 and Lapham 162:  Team hangouts

Comments